225 beweging voorwaarts, en strekte zich tegelijkertijd de linker vleugel zoo ver doenlijk achter het kruidmagazijn uit; terwijl eindelijk de derde kolonne een gedeelte van hare Infanterie, aan de overzijde van de slokkan, naar het achterfront opzond, om aan de onzen den aftogt te beletten; door welke zamengestelde beweging de toestand der onzen allergevaarlijkst wierd. De troepen in het ach terfront en die, langs het gedeelte der slokkan en van de rivier geplaatst, stonden werkeloos en waren verbaasd over hetgeen er voorviel, zonder te weten aan welke zijde te moeten helpenen eindelijk liep het bataillon langs de rivier gevaar, om afgesneden te wordenwaarom dan ook de kommandant van dit bataillon wijselijk de - stelling verliet en zich met de zijnen bij de reserve-in-' fanterie kwam vervoegen. Intusschen onderhield de rijdende Artillerie steeds een sterk blikkedozenvuurhetwelk echterzonder onder steuning, niet toereikende was, den oprukkenden vijand tot staan te brengen; daarenboven waren er eene groote menigte officieren, manschappen en paarden gedood of gewond, terwijl eindelijk de kaissons, die gedeeltelijk af gescheiden van de batterijen, achter het kruidmagazijn in zekerheid gesteld waren, door de verwarring, welke aldaar plaats had, of op hol geraakten of door de berij ders der paarden, die deze losgesneden hadden en daar mede de overige troepen gevolgd warenverlaten werden. De kommandant zond onmiddelijk den adjudant- majoor(*) naai het achterfrontten einde van daar bij de reserve een aantal manschapen en paarden te gaan afhalendan 15 Onze militaire terminologie kent dit woord niet meer, dat van liet Fransche adjudant-major is afgeleid. Aroor ons woord adjudant hebben de Franschcn nu nog twee beteekenissenaide de camp en adjudant. De eerste is de aanduiding van den persooiWyken, de tweede van den korps-adj udan f.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 230