231 op kan wegen tegen de minste practische oefening in het open veldismijns inziens, een zeer overdreven denkbeeld; laat ons liever erkennen, dat beiden slechts eene betrekke lijke waarde bezitten. Hef zij mij vergund in korte trekken de voordeelen aan te stippenwelke door de reeds meermalen genoemde autoriteiten aan het krijgsspei worden toegekend. le Door het gebruik van figurenwaardoor de verschil lende formation en marschvormen aanschouwelijk gemaakt wordengeeft het krijgsspei eene duidelijke voorstelling van hot gevecht, hetgeen voor den minder ervaren officier van zeer veel belang is. Hij ziet hier op de kaart de verschillende troepenaf- deelingen en de verschillende wapens tot één doel samen werken en hoe van de verschillende terreindeelen en afscheidingen partij getrokken wordthetgeen hij in de practijk toch zelden zal kunnen doen. 2C Is het krijgsspei eene voortdurende oefening in de kunst van bevelen geven, en zal men bij eene goede leiding van dat spel zich deze kunst kunnen eigen maken- Men zal het toch met mij eens zijn, dat er niets moei lijker is dan het geven van bevelenen niets gewichtiger dan eene goede redactie daarvan. Kan bijv. een bevel aanleiding geven tot misverstand, dan moet men ook gerust aannemen, dat het bevel verkeerd begrepen wordt onbepaalde bevelen worden onbepaald uitgevoerdlange bevelen hullen het belangrijke gedeelte er van in een duister kleed; te gedetailleerde bevelen binden den geest van den ondergeschikte en benemen hem de mogelijkheid, zijne maatregelen naar de verschillende omstandigheden te schikken; terwijl te algemeene en te positieve bevelen of het zelfstandig optreden der ondergeschikten verlammen of ze tot handelingen verleidenwelke nadeelig zijn voor de samenwerking der strijdkrachten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 236