232 Bij liet krijgsspel heeft men de gelegenheid om na te gaan hoe de gegeven bevelen door de onderbevelhebbers opgevat en uitgevoerd worden. Dikwerf zullen zich in de practijk gevallen voordoen om snel besluiten te nemen en bevelen te gevenwelke kort en dikwerf uit enkele woorden en halve zinnen zullen bestaanof dat de omstandigheden een zelfstandig optreden en handelen van sommige onderbevelhebbers vorderen. De geschiktheid daartoe hangt af eensdeels van het karakter van den persoon en anderdeels van het zelfbewustzijn te kunnen handelen. Ontbreekt dit zelf vertrouwen, dan zal ook het meest energieke karakter in moeilijke omstandigheden besluiteloos zijn. En dat zelfbewustzijn wordt alleen verkregen door oefening. 3C Het krijgsspel bestaat daarom uit eene reeks van tactische berekeningen en besluiten. Even als in het gevecht elke beweging berekend en elk besluit snel en beslissend moet worden genomen en uit gevoerd, evenzoo geschiedt dit in het krijgsspel. Enkele troepenoefeningen uitgezonderd, is dit spel de eenige oe fening, waarin de onbekendheid en onzekerheid omtrent dc oogmerken en maatregelen der tegenpartij duidelijk uitko men, zoodat het dus in dit opzicht de werkelijkheid het meest nabijkomt. Eene groote moeilijkheid is het ook om in den oorlog een eens genomen besluit consequent door te zetten; men is licht geneigd om bij eiken maatregel en bij elk volgend bericht van den vijand van een eens genomen besluit af te wijken of een ander te nemen, en deze twijfelmoedig heid kan verminderen door veelvuldige oefeningen en stu die men moet eiken maatregel van den vijand leeren be grijpen om te kunnen handelen, en even als men in de werkelijkheid met elke schrede meer tot den vijand nadert

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 237