233 meer van hem waarneemt, zoo nadert men ook in het krijgsspel mot eiken zet meer tot zijne tegenpartij, ziet men meer van hare bewegingen en tracht men hare oog merken te doorgronden, tot dat zich eindelijk alles aan ons oog vertoont en het doel bereikt wordt. 4e Is het krijgsspel eene voortdurende terreinstudie. Het zal dunkt mij wel geen breedvoerig betoog behoe ven om niet alleen het nut maar ook het noodzakelijke van deze studie uiteentezetten, en dat de kennis van het kaartenlezen een voornaam punt, een even noodzakelijk vereischte is om zich in de troepenleiding te bekwamen. Men herinnere zich slechts het antwoord van Napoléon I, toen hem eens gevraagd werd, waaraan hij toch zijn succes het meest te danken had: j'ai pondu sur ld carte". Door voortdurende oefening en studie hierin, in verband met de toepassingen op het terrein zelf, zal men den ver- eischten practischen blik kunnen verkrijgen, het zoogenaam de coup déoeïl. Ten slotte maken de discussiën na afloop eener krijgs- speloefening gedurende de oefening moeten zij zoo min mogelijk plaats hebben het belangrijkste en het leer zaamste gedeelte van het geheole krijgsspel uit, vooral wanneer deze goed geleid worden. Een ieder toch is dan verplicht, zijne motieven voor de uitgevoerde handelingen of voor de gemaakte aanmerkingen uiteentezetten, en door wrijving van denkbeelden kan men vaak tot juiste inzichten geraken. Om met vrucht aan het krijgsspel deel te kunnen nemen, is kennis van de regelen der tactiek en van de krijgsgeschiedenis een vereischte. Het krijgsspel is alzoo niet een spel, dat slechts dient tot eene aangename tijd verkorting, maar wel degelijk als eene ernstige tactische studie moet worden beschouwd. Door de beoefening van dit spel treedt de ware tactische

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 238