kennis op den voorgrond en openbaart zich zeer spoedig het verschil tusschen de ware en de schijnbare wetenschap, waardoor de kameraden elkaar beter leeren kennen en waardeeren. Beide Duitsche schrijvers zijn het echter tamelijk eens, dat de wijze, waarop het spel thans nog beoefend wordt, namelijk door het gebruik maken van den dobbelsteen en de kanstafel, niet de ware is, daar het tactisch beleid te veel op den achtergrond treedt, en de handen van don vertrouwde door de groote menigte regels van het spel te veel gebonden zijn, terwijl het memoriseeren dezer regels velen afschrikt om de rol van vertrouwde te ver vullen. In den laatsten tijd zijn daarom verbeteringen voorgesteld, waarbij het gebruik van kanstafels en dobbcl- steenen geheel vervalt (Von Verdy du Yernois) of zeer beperkt wordt (Meckel) en de leiding eu beslissing van het spel geheel op tactische regels en het beleid van den vertrouwde berusten. Het is zeer wel mogelijkdat bij deze wijzigingen in de uitvoering van het krijgsspel nog veel meer dan bij de vroegere methode, de inzichten van den vertrouwde niet steeds met die der spelers zullen overeenstemmendoch dit zal dan nog geene reden kunnen en mogen zijn om de beoefening van het spel te verwerpenwant dergelijke gevallen zullen zich ook bij de practische oefeningen voor doen, waarbij men de bekende scheidsrechters heeft, aan wier beslissing men zich heeft te onderwerpen. Wij willen hopen, dat eerlang ook bij het Indische leger de beoefening van het krijgsspel reglementair zal worden voorgeschreven. De wetenschappelijke bijeenkoms ten der officieren zullen er door in waarde toenemen en zeker met minder kenteekenen van verveling worden be zocht. Ook in het Fransche leger wordt het krijgsspel tegenwoordig meer en meer naar waarde geschat. Laat 234

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 239