18 zooals het plakken van schijven, brui neer en van geweren, enz. welke nu en clan in de kompagniën voorkomen. Het behoeft wel geen betoog, dat de, in verhouding- tot het totaal bedrag der uitgaven voor een geheel kam pement, geringe kosten van de werkloods (waarin vloer en plafond niet noodig zijn) wel besteed zullen wezen met het oog- op het nut, dat men zich voorstelt daarmede te zullen stichten. Te midden van volkrijke plaatsen is het noodzakelijk de kampementen volkomen af te sluiten, en deze afsluiting- kan daar in den regel ook zonder liooge kosten worden verkregen. Yoor meer afgezonderd liggende kampementen bestaat deze noodzakelijkheid in veel mindere mate en kan men volstaan met een rondom het kampement ge graven ringsloot, een aan de binnenzijde geplaatste heg, doornhaag of licht hekwerk. Een vereischte, waar ook de aandacht op gevestigd wordt, is de aanleg van plantsoen binn en het kampement. Goed lommergevenddoch niet te hoog opschietend ge boomte, op circa 10 M. van de kazernen geplaatst, zal de luchtverversching in de gebouwen niet belemmeren en de zonnestralen niet te zeer onderscheppen: daarente gen kan het bijdragen tot zuivering van de lucht en tot tempering van hevige windenhet helle zonlicht wordt er door verzwakt, en de soldaat vindt in de schaduw der boomen gelegenheid om zich over dag ook buiten de muren der kazerne op te houden. Eenige omvangrijke waringin- of andere boomen langs den ruimen dwarsgang over het plein zullen voorts zoowel het aanzien als de benutting er van ten goede komen. De pleinen worden overigens in grasvelden herschapen, hetgeen vooral noodig is in het belang van eene doorgaan de desinfectie van die terreinenwaarop in den regel nog Zie, voor graspleinen als middel van desinfectie, von Niigeli, „Die niederen Pilzc in ihren Beziehung zu den Infectionskrankheiten und der Gresundheitspflege

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 23