237 eerst trachten aan te toonen, in hoever de Heer W. A. Yan Rees door mij gerekend wordt te behooren tot de mannen van vooruitgang, hetgeen niemand mij euvel zal duiden, wanneer hij prijs stelt op de juiste bepaling van woorden en zaken, welke vooral in beoordeelingen over militaire operatiën van zooveel gewicht is. De Majoor W. A. Yan Rees heeft, als schrijver, in Indië en misschien ook in Nederland eenigen naam gemaakt. Daarom zal het zoo gemakkelijk niet zijn, bij velen eene andere opinie omtrent dezen schrijver te doen ontstaan, omdat men zoo gaarne nazegt wat door zekere specialiteiten wordt voorgepraat, als men zelf geene mee ning bezit. De Heer Yan Rees is en wordt veel gelezen, fs dat lezen zijner werken voor velen eene uitspanning, de proef van studie kunnen zijne schrifturen moeilijk door staan. De stijl van goede werken over krijgsgeschiedenis b. v. is niet zoo aangenaam en vloeiend als die van den Heer Yan Rees in zijne vele bijdragen, tafereelen en levensschetsen. Yan eerstgenoemde werken kan gezegd worden, dat men dikwerf moeite heeft, de zoo juist ge stelde volzinnen te begrijpen; hoe veel meer in een klimaat, waar lichte lectuur meer en vogue is. Maar de studie van deze pennevruehtcn schenkt belooning door het zelf bewustzijn van één stap nader te zijn vooruitgegaan op den weg van militaire kennis. Zij wekt tot nadenken op en dwingt tot onderzoek naar schijnbare tegenstrij digheden. Krijgskundige werken in den waren zin des woords schrikkendoor hunne te vaak al te groote nauw gezetheid, menigeen af, terwijl de minder ernstige lectuur der werken van den Heer Yan Rees velen tot zich lokt en bij de groote menigte verstaanbaar is. Wil men voorbeelden? Soms spint deze schrijver de meest onbeduidende gebeurtenissen uit, beschrijft met groote woordenpraal schilderachtige natuurtooneelen en

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 242