239 ontvangeii en spoedig uitverkocht. Daaraan is liet wellicht te wijten, dat de schrijver, daarmede eenmaal naam ge maakt hebbende, zich ook op zoo menig ander gebied heeft durven wagen. Maar de nauwgezette studio der plaats gehad hebbende feiten eischt voor het schrijven van eene krijgsgeschiedenis het raadplegen van vele bron nen, liet bezit van eene uitgebreide kennis der militaire wetenschappenveel zaakkennis en een onbegrensde?). waar heidszin. Ontbreken de voornaamste bronnen of heeft men er slechts enkele van partijdige personen in zijn bezit; is de kennis op militair gebied niet degelijk, de zaakkennis oppervlakkig en is men blind voor fouten van zijne vrien den dan kan eene krijgsgeschiedenis nooit naar waarheid en met nauwgezetheid worden geschreven ol ze geeft niets te leeren. Nergens heeft de Heer A an Rees een nieuw spoor gebaand voor het opkomend geslacht in het Indische leger der beoefenaren van krijgsgeschiedeniszoodat zijne werken wel niet onsterfelijk zullen zijn. Wel heeft deze schrijver het Indische leger bij voort during geprezen en zijne eenvoudigste handelingen vaak tot heldendaden verheven. Is dit echter gedaan uit zui ver s'ovoel van waarheid en uit liefde voor de wetenschap of wel om dat leger te believen en de daden er van ook in Nederland bekend te doen worden? Maar door zijne onbeperkte bewondering begint men in Nederland min of meer huiverig te worden, verhalen over Indische krijgs handelingen altijd voor waar aan te nemen, terwijl een bandelooze lof in Indië doet walgen en in Nederland onverschilligheid ontstaan omtrent het Indische leger, welke geboren wordt door het meer en meer rijpende denkbeeld, dat men in de tropen met wierook en oppervlakkigheid ingenomen is, omdat, bij eenig nader onderzoekde grond waarop de opgesmukte verhalen gebouwd zijn, vaak zeer los blijkt te wezen. Hetzelfde verschijnsel, waarop Troc.hu O

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 244