244 - lieicl en werkelijk tactische beginselen worden geeischt door den snellen vooruitgang op het gebied der verschil lende wapensder verplegingenz., zoo kan niemand ont kennen, dat een stoot is gegeven op den weg om niet ieder, die eene expeditie heelt bijgewoond, als krijgskun dige autoriteit te beschouwen. Zijn uit het Hoogduitsch vertaalde Reis naar Javazijn Herinneringen uit de loopbaan van een Indisch officier hebben velen aangenaam bezig gehoudenen in verscheidene brochures en couran tenartikelen werden de bewijzen geleverddat hij op zijne wijze (men denke slechts aan zijn Aanvulling van het Ned. Ind. leger met Nederlanders in verband met eene koloniale reserve in het moederland en aan zijn Is eene vereeniging der beide Nederlandsche legers in het belang van het land voor het Indische leger nuttig wilde zijn; terwijl zijn Handboek voor postkommandanten gedurende eenige jaren na de uitgave waarde had voor hen, die de toenmaals bestaande bepalingen met juistheid wilden opvolgenzon der veel verdere studie te maken op het gebied van andere wapens en diensten. Van zijne Verzameling al- gemeene orders en zijne Militaire rechtspleging behoeft hier niet te worden gesproken. G-eene boekengeleerdheid of overvoerde praktijk zijn de motieven, dat het bovenstaande door mij wordt mede gedeeld maar het is slechts eene openhartige uitspraak mijner meeninggegrond op gezond verstand. Een officier van den tegenwoordigen tijddie beschaving en vooruit gang vooropstelt, met terzijdestelling van persoonlijke gevoeligheidheeft het recht zijne meening openbaar te makenvooral wanneer het geschiedt als natuurlijk pro test tegen loftuitingen van oningewijden en met oprechte belangstelling voor het legerwaartoe hij behoort. Bij het nagaan van den inhoud der 12'' aflevering,

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 249