248 oordeel daaruit bestaatmaar ik zal trachten te doen uitkomen op welke wijze de Heer Yan Rees tewerkgaat 0111 Borel's boek als een onpartijdig oordeel te doen uit komen, door de voornaamste punten, welke hij behan delt nader en in onderling verband te beschouwen. Hij zegt, dat Onze vestiging in Atjeh een helderen blik werpt over de gebeurtenissen op het oorlogsterrein van af 1873 tot nu toe, voor een ieder die lezen kan en lezen wilmaar laat op dezelfde bladzijde nog vol gen„Yan de le expeditie onder Kohier vermeldt de schrijver slechts den uitslag en de gevolgen, de onzalige enquête en het uitzenden van Yan S wieten. Ook van de 2° expeditie wordt geen geregeld verhaal gegven Van den strijd, gevoerd onder Kolonel Pel wordt ons daarna een aaneengeschakeld verhaal gegeven. De her vatting van den strijddoor de afwezigheid van Pel afgebroken, tot aan zijn dood wordt verder in hijzonder- heden behandelddoch voor de verdere gebeurtenissen lag dit niet in 'schrijvers bedoelingUit dit overzicht blijkt, dat de hoofdinhoud van het boek bestaat uit wat men de periode Pel kan noemen. En dit noemt de Heer Yan Rees een helderen blik werpen over de gebeurtenissen op het oorlogstooneel van af 1873 tot nu toevoor een iederdie lezen kan en wil De Heer Yan Rees verklaart verderdat het boek van kapitein Borel belangrijk en leerzaam isniet slechts voor den militairdie het oorlogvoeren in Indië beoefentmaar ook voor ieder Nederlanderdie belang stelt in den oor- logen zulks omdat Borel zich niet bepaalde tot eene zuivere krijgskundige beoordeeling der oorlogshandelingen, maar tevens de algemeene richting onderzoektwaaruit die handelingen voortvloeiden. Dat Borel in zijne voorre de zelf zegtdat zijn werk in vele opzichten gebrekkig en onvoldoende isschijnt de Heer Van Rees over het

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 253