20 geveer vindt door het midden van het kampement en zoo mogelijk daar buiten zijne ventilatiemiddelen heeft. De kampementsverlichting eindelijk moet in ruim aan gelegde kampementen tot eene verlichting der voornaam ste gemeenschapswegen beperk t worden, en kan zelfs langs deze, indien men niet in groote uitgaven wil vervallen, niet veel meer dan eene serie lichtbaken vormen. Ten einde het licht zooveel mogelijk te doen terugkaatsen worden de lantaarns waar mogelijk aan de hoeken dei- gebouwen bevestigd; overigens worden zij langs of, waar dit geene bezwaren oplevert, in de as der wegen geplaatst. En hiermede kunnen we dit opstel besluiten. Zoover als dit in algemeene trekken mogelijk is, en zonder in de tails of berekeningen te vervallen, hebben we getracht eene voorstelling te geven van de wijze, waarop onze troe pen in de nieuw te bouwen kampementen in de koele streken gelogeerd zullen zijn, en we hopen den indruk te zullen achterlaten, hoe de eischen van goed troepenlogies, een punt van ernstige studie uitmakende van mannen, die in het lot van den soldaat belang stellen, in den loop der laatste jaren meer en meer tot hun recht zijn geko men en, met vertrouwen gezegd kan worden, bij de nieu we kampementen in ruime mate te zijn toegepast. Nauw gezette waarneming van gebouwen en bewoners, getoetst aan de lessen der wetenschap, verstrekte de gegevens om tot deze uitkomst te geraken. De ondervinding zal nu moeten leeren of de ingeslagen weg ook de ware is voor de hygiene, zooals hij het reeds bleek te zijn voor het huiselijk en dienstelijk leven van den militair. Yoor de algemeene eisehen van troepenlogieswaarvan de ken nis een onderdeel uitmaakt van die der legerverpleg'iMgraadplege nien o. m. Boelnne, „Gresundheitspflege für das Deutsche Heer" en het be kende werk van Roth en Lex.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 25