258 - in civiele zaken, kennis te geven aan den gewestelijk-militai- ren kommandant, waaronder de opgeroepene ressorteert. In verband daarmede, worden de gewestelijk-militaire kom mandanten verzocht, het noodigê te verrichten, opdat alle rechterlijke bevelen, voor zoo veel betrelt de militairen in hun gewest, behoorlijk kunnen worden ten uitvoer gelegd. A. O. 1874, N° 90 [Zie de A. A. O. O. van 1888, N° 9, 7 en van 1874, N" 12; art. 92, d. van het Keisreglement (A. O. van 1872, 135); en de Staatsbladen van 1853, N° I 1854, N°s 42 en 91, 1873, N° 60 en 1874, Nos 169 en 2471. I. Aan ieder militair of militair persoon, die, in dienst reizende, behoort tot de militaire reizigers der 1", 2", 3e of 4'' klasse, en door den rechter of bij dagvaarding van het openbaar ministerie als getuige of als deskundige in strafzaken wordt opgeroepen, wordt op zijn verzoek eene schadeloos stelling verleend. II. Het bedrag der schadeloosstelling wordt begroot dooi den voorzitter der rechtbank, voor welke hij, die daarop aan spraak maakt, verschenen is, en buiten dit geval, door den met rechtsmacht bekleeden ambtenaar, voor wien de ver schijning heeft plaats gehad. De ambtenaar, die begroot heeft, is aansprakelijk voor alle afwijking of verkeerde toe passing der hierna volgende bepalingen, behoudens zijn ver haal op hem, ten wiens behoeve de begrooting geschied is. III. De acte, waarbij de begrooting heeft plaats gehad, wordt door den bevoegden ambtenaar, ten verzoeke van den belanghebbende, van het fiat betaling voorzien. Op die zelf de acte wordt de kwitantie gesteld, waarna ze bij de betrek kelijke kasverantwoording wordt overgelegd. IV. De getuige of deskundige in strafzaken heeft aan spraak, indien hij woont op minder dan twaalf palen afstands van de plaats, waar zijne verschijning gevorderd wordt, op vergoeding der kosten van een huurrijtuig; bij verderen ai- stand op reis- en verblijfkosten. V. De getuige of deskundige, wonende op twaalf palen afstands of meer van de plaats zijner oproeping, geniet, zoo wel voor de heen- als terugreis, het kosteloos gebruik van

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 263