- 259 postpaarden, behoudens liet verhaal van den lande op den beklaagde in geval van veroordeeling. Hij is echter tot on- middelijke betaling (vergoeding) verplicht, indien hij zich, behalve door een of twee bedienden, ook door andere personen, die geen recht op het kosteloos gebruik van postpaarden hebben, in zijn rijtuig heeft doen vergezellen. Op plaatsen, waar geene postpaarden voorhanden zijn, of wanneer de ge tuige of deskundige daarvan geen gebruik wenscht te maken, wordt deswege vergoeding toegekend van f 0,20 per paal, zoowel bij de heen- als bij de terugreis. VI. De postpaarden van particuliere posterijen of wegen, waar geene gouvernements-postpaarden gestationeerd zijn, worden aan getuigen niet verstrekt dan tegen gcreede beta ling. Onder overlegging der kwitantie en van eene verkla ring van het hoofd van gewestelijk bestuur hunner woon plaats, dat zij ter bereiking van de plaats van verschijning, de gewone route hebben gevolgd, kan het kostende door de getuigen in rekening worden gebracht, bij de begrooting der schadeloosstelling, door den betrokken rechterlijken ambtenaar. V II. Onverschillig of de reis over zee dan wel over land wordt volbracht, worden aan den getuige of deskundige, wo nende op het eiland, waar de oproeping geschied is, tot de bestrijding van de gezamenlijke kosten der heen- en terug reis, over eiken paal afstands, tusschen zijne woonplaats en de plaats zijner verschijning, f 0,50 toegelegd. Bij de bere kening van dien afstand volgt de rechter de door de Regee ring vastgestelde aftands wijzers en, waar deze ontbreken, de opgaven van het hoofd des bestuurs ter plaatse, waar hij gesteld is. V TT!. De getuige of deskundige, die naar een ander eiland dan dat, waarop hij woont, is ontboden, heeft aanspraak op vergoeding der noodzakelijke kosten van scheepsovertocht heen en terug; onder dien verstande, dat voor den overtocht van en naar plaatsen, tusschen welke eene stoomvaartdienst bestaat, de vergoeding nooit de som zal mogen te boven gaanwelke op de stoombooten voor passagiers der eerste klasse wordt betaald. Verplicht om een gedeelte zijner reis over land af

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 264