267 kinderenonschuldig aan liet verkregen of' genomen ontslag uit de dienst, het meest benadeeld worden. Is dit billijk? Een oogenblik wensch ik bij de tweede voorgestelde verande ring te blijven staan. De burgerambtenaren mogen trouwen met de moeder hunner kinderen de officieren niet. Vraagt een officier zulks aan wanneer hij op expeditie gaat, ten einde zijnen kinderen aanspraak te doen geven op gratificatie en onderstand, dan wordt het volgens de bepalingen geweigerd. Komt die officier te sneuvelen dan verliezen die kinderen alles, terwijl hunne moeder ook geen recht heeft op het landspensioen. liun vader heeft aan alle bepalingen der levensverzekering voldaan, maar zij krijgen niéts. Wij willen hier niet treden in het voor ente gen 0111 ook de officieren met de moeder hunner kinderen te laten trouwen, evenmin als wij het nadeelige wensehen aan te toonen om aan jonge officieren het huwelijk toe te staan maar wij komen er alleen tegen op, dat het gouvernement, het welk reeds voordeel er bij heeft, dat een gesneuveld officier niet getrouwd is, zelfs niet toestaatdat diens kinderen uit een geheel particulier fondswaarvan het toezicht door hoogerhand wordt uitgeoefend, niets ontvangen; geheel buiten hunne schuld aan de algemeene liefdadigheid worden overgegeven, en soms als in landers of als vagebonden moeten opgroeien; terwijl de kinde ren uit een huwelijk gesproten, door de meerdere voordee- len welke het fonds geniet, van hunne gratificatie verzekerd kun nen zijn, misschien ten koste van arme, ongelukkige wezens! Men vergete nooit, dat de toestand der Indische maatschappij ge heel anders is en steeds zal blijven dan die in Nederland. Naar men ons heeft verzekerd, zou het legerbestuur gun stig geadviseerd hebben ook op dit voorstel der Directie van het W. en W. fondsmaar zou al hetgeen op wettig erkende natuurlijke kinderen betrekking heeft, door den Directeur van Finantiën tot verwerping zijn voorgedragen. Dit laatste kan echter niet mogelijk zjjnwant wat heeft een Directeur van Finantiën te maken met een particulier M. W. en W. fonds, zelfs al is hij een specialiteit voo'' levensverzekeriruj- maatschappijen

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 272