In de eerste plaats trekt het onze aandachtdat dit nieu we voorschrift niet even als liet vorige is: „voor onderoffi cieren en korporaals." Is dit eeno verbetering? is de groote zwarigheid bij de samenstelling van een dusdanig voor schrift, namelijk de keuze tusschen het te ceel en te weinig daardoor niet aanzienlijk toegenomen? Is het wel noodig een dergelijk voorschrift voor officieren samentestellenIs het niet noodie-, in een in hoofdzaak voor officieren bestemd O voorschrift duidelijk aan te geven tot hoever het onderricht van het kader zich moet uitstrekkenenz Een tal van vragen komen in ons op bij de lezing, en de inhoud zou ons o]) vele er van het antwoord gevendochzoo als boven reeds werd opgemerkt, het ligt niet op onzen weg. dien inhoud uitvoerig te bespreken; liever willen wij met een enkel woord aangeven, wat volgens onze denkbeelden een voorschrift op ile velddienst voor liet Indische leger zou moeten bevatten. Den officieren, die eene goede opleiding hebben genoten, zijn de verschillende verrichtingen bij de velddienst en den kleinen oorlog reeds bekend uit hunne leerboeken over tak- tiek. Althans, dit moet van hen gevorderd worden. Niet alzoo kan men ten aanzien van de onderofficieren spreken. En dewijl nu deze laatsten dikwerf geroepen zullen worden, de luitenants in enkele hunner dienstverrichtingen te velde te vervangenzoo moet een voorschrift op de velddienst al datgene bevattenwat voor den onderofficier in dergelijke gevallen noodig is, te weten. Derhalve al die verrichtingen welke kunnen plaats hebben met eene troepenmacht, die in den regel door een luitenant wordt gecommandeerd en met de onderdeelen daarvan. Alleen daarwaar tot een juist be grip van het voorgeschreveneeene meer uitvoerige behan deling van het onderwerp bepaald noodig is, mag deze plaats hebben, echter zonder daarbij het doel van het reglement uit het oog te verliezen en dus zonder omslachtig te worden. Verder behoort daarin voor te komen eene nauwkeurige om schrijving der plichten van een onderofficier in verschillende omstandigheden te velde. Alle bijzonderheden, de velddienst betreffende, moeten met de meeste nauwgezetheid worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 275