uitgevoerd, eeue kleine nalatigheid daarin kan groote enna- deelige gevolgen hebben. Br mag niet te veel aan het initi atief van de mindere militairen worden overgelaten; niet te veel op hunne individualiteit worden gerekend. Voor die bijzonderheden moet het reglement beknopte en stel lige voorschriften bevatten. Men zij vooral indachtig, geene voorschriften te geven, die in de praktijk toch niet opgevolgd worden of kunnen worden. Verder zou het ons zeer wen se hel ijk voorkomen, ook bij ons leger de /'(ipportl'do rt.en in te voerenniet alleen te velde, maar ook bij de oefeningen in het garnizoen doch men schrijve alsdan niet voordat bij het maken van croquisde verschillende terreinen steeds zullen wor den aangeduid met de daarvoor aangenomen teekens, maar ook eenvoudig door omschrijving met een enkel woord, b. v. sawah's, klappertuin, hoog hoseh, enz. Men heeft in de werkelijk heid, op veldwacht of patrouille zijnde, wel iets anders te doen dan het maken van mooie „prentjes". Niet, dat door ons weinig waarde wordt gehecht aan die schetsen, het te gendeel is waar, en wij houden het voor zeer noodzakelijk, dat het kader in het vervaardigen er van grondig onderricht worde; maar men wachte zich voor overdrijving. Hoewel dit strikt genomen niet tot de velddienst behoort, zouden wij in het voorschrift wenschen opgenomen te zien eenige bepalingen omtrent enkele verrichtingen van den kleinen oorlog: zooals het geleiden van convooienhet transporteeren van zieken en gewonden, enz.; kortom al die verrichtingen, waarvan de leiding dikwerf aan den onderofficier wordt op gedragen. Verder zouden wijmaar met dat al hebben wij nog geen Indisch velddienstreglement, en zoo lang niet in die behoefte voorzien is, zal het Nederlandse/ie voorschrift, met oordeel gelezen, ook door onze officieren bij het onder richt van het kader met vrucht geraadpleegd kunnen worden. V ij bevelen dan ook de kennismaking met dat voorschrift aan alle officieren van het N. I. leger ten zeerste aan. David,

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 276