274 „uitstrekken. In het laatste geval, als ook wanneer de „plaats, waartoe de schutterij behoort, in staat van oorlog of „beleg is gesteld, zal de schutterij vooraf mobiel moeten „verklaard worden door den Gouverneur-Generaal." Hetzij men deel uitmake van een korps schutterij of er vroeger toe behoord hebbehetzij men de oefeningen met aandacht volge, of ze slechts nu en dan bij toeval aanschouwemen zal ons, gelooven wij, gaarne toestem men, dat de schutterij, zooals ze nu is, in de verste verte niet aan de meest bescheidene der haar gestelde eischen voldoet. De sterkte bedraagt slechts een klein gedeel te van wat ze zijn moest en zijn konten gevolge van oorzakendie we later zullen aantoonen. De militaire bruikbaarheidzoo van de officieren en het kader als van de manschappenlaat nagenoeg allesde discipline veel te wenschen over. W el zijn er gunstigezeer gun stige uitzonderingen zelfsmaar we durven gerust bewe ren dat goede resultateu in de meeste gevallen de vruch ten zijn van individueelegeheel op zich zelve staande toewijding van enkelen, met terzijdestellingniet door toepassingvan de bestaande bepalingen. Het hoofdgebrek is naar onze meening dit, dat name lijk art. 12 de schutterijen onder het gezag stelt der respec tieve residentendus van het Departement van „Binnen- landsch Bestuurniet van dat van „Oorlog Ver moedelijk heeft de overweging, dat in Nederland de schutterij onder het Ministerie van „Binnenlandsche zaken" ressorteert, tot het maken van deze bij uitstek onoordeelkundige be paling geleid. Met hetzelfde rechten zeer waarschijnlijk ook met dezelfde uitkomsten, had men „Loodswezen, Kustverlichting, Bebakening en Betonning" eene onder- afdeeling van de „Geneeskundige dienst" kunnen doen uit maken of door den te Salatiga gevestigden kommandant van het Regiment Cavalerie doen beheeren. Het valt ook

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 279