280 op de proetdan leert men er de mogelijke gebreken van kennen en heeft men gelegenheid, die te verbeteren, om zoodoende in tijd van nood „beslagen op het ijs" te komen. In alles te voorzien, is natuurlijk onmogelijk, maar ook voor de Schutterij geldt het groote, door de Duitschers op zoo meesterlijke wijze in practijk gebrachte beginsel: „laisser la plus petite part possible a l'impré- vu.Een Yon Moltke behoeft men niet te zijn om zich eene voorstelling te maken van de omstandigheden, waar in bij het uitbarsten van een opstand, de schutterij zich zal geplaatst ziendienovereenkomstig in overleg met de militaire autoriteitzijne maatregelen te nemenaf te kon digen, en, door ze te doen uitvoerenden troep er mede vertrouwd te makenopdatals het er op aankomteen ieder zijne plaats en zijne verplichtingen nauwkeurig ken- ne. Menigvuldigheid van bevelen, vooral op het beslissen de oogenblikleidt tot verwarringen de verwarring tot nederlaag. Maar 0111 oji de gezagvoerende residenten terug te komen, waartoe bepalen zich eigenlijk hunne bemoeiingen met de schutterkorpsen? In het doen van voordrachten van be noeming tot kommandantenhet doorzenden van die tot officieren, in het benoemen van plaatsvervangende leden in kijgsraden, alles zonder zich de minste rekenschap te kunnen geven van de militaire geschiktheid der voorgedra genen, en, zoo als reeds gezegd isook tot het eenvou dig doorzenden van inspectierapporten en sterktestaten het uitnoodigen der schutterij tot het bijwonen van para des, kortom tot niets dan schrijverij in de meest gewone beteekenis van het woord. Het toezicht van den afdee- lingskommandant baat ook weinig. Wil hij de schutterij geoefend zienzoo als het behoortdan zou hij veel te veel in de attributen van den resident moeien ingrijpen en dat doet men ongaarne; want de goede verstandhou-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 285