23 van Borneode algemecue verzamelplaatsen voor land- en zeemagt zouden wezen, om van daar in de nabijheid dei- stad Batavia de landing te beproeven. Zijne Excellentie ontwaarde nog nader, dat de vijan delijke landingstroepen zouden staan onder het opperbevel van den Luitenant-Generaal Auchmutyhij kende hot getal en de nummers der regimentenzoowel als derzelver sterktehebbende daarenboven ten voorbeeld de wijze hoedanig de eilanden Bourbon en Mauritius Isle cle France een weinig tijds te voren aan de gezegde magt waren overgegaan. Yan alle deze voordeelen gebruik makende, beraamde en bewerkstelligde Zijne Excellentie zoodanige middelenwaaruit men besluiten kondedat hij voornemens wasomin geval van eene vijandelijke invasieden hardnekkigsten wederstand te zullen biedenzonder dat het nogthans ten eenenmale bekend washoedanig de verde diging ingerigt zoude worden. Intusschen wierden er aan de beide zijden van clen grooten weg en in de nabijheid van het fort Meester- Cornells tusschen de groote rivier en de slokkan met allen spoed onderscheidene redouten opgeworpen, waarbij men echter verzuimdedezelve naar den regel aan te leggenja zelfs sommige ten eenenmale op onregte of ongeschikte plaatsen De gebreken zijn op het bijliggende plan (f) te duidelijk (t) Dit plan, waarschijnlijk verloren gegaan, is niet bij de memorie aangetroffen. In de plaats daarvan worden hierbij aangeboden twee in liet jaar 1811 vervaardigde kaarten, eene Engelsche en eene Fransclie; 1° Plan of the entrenched camp at Meister-Cornelis2o Tracé approximatif du camp retranché de Meester-Cornelis. Beide kaarten bevonden zich in de archie ven bij de overname van het bestuur dezer koloniën door Commissarissen- Generaal; zij zijn later gedeponeerd in het kaartendepot van het hoofdbu reau der Genie, tegenwoordig !Ye afdeeling van het Departement van Oorlog. Aan de bekende bereidvaardigheid van het officierspersoneel dezer afdeeling dankt de Redactie de kennisname van die kaarten. De tweede kaart zal bij het vervolg van deze memorie worden overgelegd. R".

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 28