304 vloot van Batavia ter reede van Samarang. Zijne Ex cellentie Janssensgeene middelen hebbendeom de lan ding te kunnen beletten, verliet de stad en begaf zich naar de bovenlanden op den weg naar Oenarangalwaar hij, met een gering gedeelte te zamen geraapte troepen en het onvolledige legioen van Prang Wectono, met zij ne twee stukken, eene positie uitkoos. De vijandelijke bevelhebber, geenen tegenstand ontmoe tende, zette zijne troepen aan den wal en rukte binnen Samarangvan waar hijna uitgerust en de noodige berigten betrekkelijk de omstandigheden der onzen beko men te hebben, zich in marsch stelde, om den Gou verneur-Generaal Janssens andermaal in zijne nieuwe po sitie aan te vallen. Hij ontmoette weldra de voorposten welke aangegrepen en even zoo spoedig overhoop gewor pen wierden. Vervolgens stuitte hij op het kleine corps d'armée in linie, met de stukken op eenige hoogten en in het midden gerangschikt. Men geraakte handgemeendan, als er bij de eerste ontbranding eenige Javanen vielen, wierpen de overigen meest hunne wapenen weg en bega ven zich langs verschillende zijden in de ijselijkste wan orde op de vlugtMen deed alles wat mogelijk was om hen weder tot stand te brengendannoch de belof ten, noch bedreigingen konden helpen. De Luitenant- Kolonel Bartloaan het hoofd van een der hulpbenden Javanen gesteld, wilde de vlugtenden weder tot hunnen pligt en in orde brengendan hij boette voor zijnen ijver en werd op eene afschuwelijke wijze door hen vermoord. En men was voor de tweede maal overwonnenDe wei nige getrouwen der onzen redden nogthans voor een oogenblik de stukken van Prang Wectono aan het sleep touw; de terugtrekkenden deden toen daarmede onder de opdringende vijandelijke Infanterie nog eenige schoten. Men bereikte eindelijk het fort te Salatiga, alwaar men

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 309