319 gaan. Er zijn echter eenige punten, waarop gewezen moet worden. Het is zeker, dat de schietbok door zijne eenvoudige constructie voordeelen aanbiedtdie hem voor Indië de den verkiezen boven andere modellenHij v. die van liet Nederlandsche leger. Die voordeelen worden echter te niet gedaan door de wijze, waarop de schietbokken in den regel zijn vervaardigd. Is het voor alles nood zakelijk, dat de stelschroef behoorlijk werkt en de horizontale beweging gemakkelijk aan het geweer kan worden gegeven, opdat bij de oefeningen niet te veel oponthoud ontsta en de richting, welke door den onderwijzer of door de onderwezen wordende manschap pen aan het geweer is gegevenkan worden nage gaan, het is daarentegen bekend, dat een en ander bij de meeste richtbokken veel te wenschen overlaat. De wrijving van de spil is te sterk of niet genoeg om eenige stabiliteit aan het geweer te gevenmeestal is de stelschroef te dunop onoordeelkundige wijze aan de goot verbonden en van een onregelmatigen schroefdraad voorzien, terwijl de moer te weinig verbinding met de schroef heeft. Wel is waar zou de voorlichting van de officieren van wapening of van de detachementskommandauten, bij de vervaardiging er van, die gebreken kunnen doen ver mijden maar of men betracht dikwijls eene misplaatste zuinigheiddoor de schietbokken te doen aanmaken en repareeren bij werklieden van minder gehalteof men is door ontstentenis van goede werklieden verplicht, zich te moeten beholpen. Dit laatste is meestal in kleine gar nizoenen het geval. De richt-of schietbokken, zooals die voor het leger zijn aangenomenzouden alleszins bruikbaar zijnen de oefeningen wellicht ook de begrooting zouden worden gebaat, indien de bokken bij dea Artille rie-constructiewinkel aangemaakt en door tusschenkomst J O

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 324