320 van ie Militaire Administratie aan cle korpsen en detache menten verstrekt werden. De hulp-richt- of schietbok echterzooals deze sub h van blz. 74 wordt beschreven, in fig. 10 is voorgesteld en in den regel bij de kompagniën en detachementen aanwezig is, mag men gerust een zeer onpractisch voor werp noemen, dat bij de theoriën en voorbereidende oe feningen waarbij men, door het aantal manschappen en ter wille van het kadersteeds genoodzaakt ismeer dan een richtbok te gebruiken belangrijk oponthoud en moeite veroorzaakt, omdat het eerst na lang tobben mo gelijk is, met dien toestel het geweer in de verlangde stelling te doen blijven. Het is derhalve noodïg, iets doelmatigers te gevenen dit kanzelfs zonder meerdere kostenOuder de gewone bloemenstaanders bijv., zooals men die, o. a. te Batavia, in menigte vindt, zou men een model kunnen kiezen, dat met eenige wijziging met vrucht den voorgeschreven hulp-richtbok kan vervangen. Uit sub r van blz. 76 leeren we, dat de „ellipsvor mige schijf eigenlijk eene rechthoekige schijf iswaarop volgens fig. 17 niet eens ellipsen moeten worden aange- biacht. Het schijnt tevens noodig te zijn, te herinneren dat uitgaven voor papier niet behoeven te worden gedaan (zie ook het slot van art. 2); dat de grond van elke schijf is wit papier of wat daarvoor kan doorgaanen dat als middel om het zwart op de schijf te brengen teer wordt aangewendomdat dit overal aanwezig is en door de geringe hoeveelheid, voor de schijven benoodigd, kan worden genomen uit den voorraad, welke voor het opknappen der chambrées enz., wordt verstrekt; teer droogt ook spoedig op en is gemakkelijk in het gebruikderhalve voordeeliger en doelmatiger dan elk ander zwart makend ingrediënt. De persoon daarom, met het vervaardigen en repareeren der schij ven belast, zal een anderen weg volgen om eene „ellipsvormige"

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 325