321 schijf te verkrijgen clan in het voorschrift is aangewezen. Ook zalin den regelgeen linnen voor de schijven worden gebe zigd omdat Wear's veel goedkooper zijn, en het aanschaf fen dezer voorwerpen overal zonder moeite kan geschieden. 3 moet ons de inrichting der schietbanendoen kennen. Wie echter bij liet aanleggen van eene schietbaan het voorschrift zal raadplegen, komt niet verder dan tot den kogelvanger en de schouderweringenwaarbij hij dan nog onnut werk zal doen met de schouderweringenonder c van art. 3 genoemd, op te werpen. Immersde schou derweringen bedoeld sub a van art 3met oordeel aan gelegd, kunnen die sub c overbodig maken, indien men de gleuf, waarin het wagentje van de beweegbare schijf zich moet bewegennaar behooren tusschen laatstgenoemde dekkingsmiddelen aanbrengt. Wat gedaan moet worden, wanneer schietterreinen zoodanig gelegen zijn, dat sommige gedeelten er van bij het schieten gevaar voor de bewo ners van in den omtrek gelegen huizen opleveren, is mede eenvoudig buiten beschouwing gelaten en derhalve daarmede, zoo 't schijnt, het bestaan van zulke terreinen genegeerdze zijn er nogtansook in Indië. Wij zijn nu genaderd tot een zeer gewichtig onderdeel van het voorschrift, de 2° afdeeling namelijk, waarin zijn opgenomen de oefeningen, welke het schieten moeten voorafgaan. Moet aan de voorbereidende schietoefeningen bij alle legers groote waarde worden gehechtzeker is hetdat zij voor het Indische leger nooit kunnen worden over schat, omdat met grond kan worden gezegd, dat het Inlandsch personeel, alléén door die oefeningen kan wor den ingeprentvan de richtmiddelen een doeltreffend ge bruik te makenten eindebij het schietenmet het geweer die uitkomsten te verkrijgenwelke er van mogen worden verwacht. De hoofdvereischten voor een militair 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 326