385 zou zijn geweest. Voor hen zou het dan toegekende geringe pensioen weinig baten. Wij wenschen het beginsel van het aantal dienstjaren dan ook niet consequent toe te passendoch hetmet inachtneming van de belangen van den staat en van het individu, in verband te brengen met den tweeden, door ons genoemden grondslag. Om de belangen van den staat te verzekeren, is het noodig, een zeker aantal jaren als verplichten diensttijd te stellen, alvorens aanspraak op pensioen te kunnen doen gelden. Om de belangen van het individu te verzekeren, is het noodig, dat de staat een zeker pensioen aan zijne dienaren verzekert, voor het geval zij, niet op verzoekdoch om andere redenen de dienst moeten verlaten, alvorens zij den minimum- of wel volbrachten diensttijd hebben. Het bedrag van dat pensioen moet voor eiken graad en rang bepaald worden en aanzienlijk meer bedragen, zelfs bij het minimum aantal dienstjaren(stel b. v. één) dan verkregen zou worden bij eene consequente toepassing van het beginsel in evenredigheid van het, aantal dienstja ren en dat meerdere is dan in compensatie voor de nu voor den staat gewaarborgde belangen. Het bedrag van dit vaste pensioen zou bepaald moeten worden als aangegeven is in kolom IT van onderstaanden staat. Dat pensioen nu is vatbaar voor vermeerdering naar de vroeger door ons genoemde drie grondslagen. De eerste en twee de vloeien daarbij in elkander. Het aantal dienstjaren toch is gelijk aan de som van de jaren, in de verschil lende graden en rangen doorgebracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 342