-- 355 oordeel uitgesproken over de geëxposeerde Indische kaarten, welke zij heeft kunnen zien. En dat waren niet de beste, zeker de minst nauwkeurige. Dank aan de vreemde opvat ting van hendie met het arrangeeren der Indische kaarten belast warenheeft men Hollandsche en Indische topograpliische kaarten bij en door elkander gevoegd; zelfs geene schifting- gemaakt tusschen de verschillende producten der Indische cartographie in 't algemeenkaarten van het Mijnwezen den Waterstaat en den Generalen staf woonden samen als broeders van hetzelfde huis; de topograpliische inrichtingen van 's Gravcnhage en Batavia omstrengelden elkander innig. Quelle rhapsodie! En zoo gebeurde het (toevallig?), dat de mooiste kaarten van het Indisch topographisch bureau zóó hoog aan den wand (tot bijna aan de zoldering) hingen, dat ze bijna niet te zien, zeker niet te benaderen waren. Daaraan is het te wijten, dat „Petermann's Mittheilungenmet geen enkel woord gewag heeft kunnen maken van twee prachtige en nauwkeurig uitgevoerde kaarten als die b. v., welke in het Apercu de Vorigine et du développemet des reconnaissances militaires a Java depuis Vannée 1849 et de Vorganisation actuelle du service topographique (Batavia. Imprimerie Ogil- vie et Cie. 1878)- op bladz. 19 als volgt omschreven worden: 2. La carte d'une partie de la montagne de Kloet, a l'échelle de 1:100,000, dessinée avec des haehures. Quelques photographies du cratè- re y sont jointes. 3. Unexemplaire photographic de la carte de la résidence de Rembang h l'échelle de 1:100,000, dessinée avec des teintes fondues. De overige kaartendie wel te zien warenhebben daar door meer gewicht gekregen, zooals de (nieuwz) Etappekaart ran Java en Madoera. Verdiend of onverdiend? Hieromtrent kan niemand betere inlichtingen geven dan de Luitenant- Kolonel van den Generalen staf Havenga, die persoonlijk voor zijne (afzonderlijke? welke?) inzendingen, ook, met een mé daille d'argentbekroond werd. Voor het oogenblik wen- schen iiij zeiven die vraag nog onbeantwoord te laten en slechts over te nemen, wat in „Petermann's Mittheilungen" over de Indische topograpliische kaarten gezegd wordt, wel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 364