357 Een nieuw model veldflescli voor het Indische Leger. Met cene plaat). Do tegenwoordig bij het leger in gebruik zijnde yeldflcsch is in hare soort lang niet onverbeterlijk. Het glas b. v. waar uit zij vervaardigd is, kan niet tot de sterkste glassoorten gerekend worden te bohooron. Den Heer Jcckcleen der directeuren van do hardglasfa- briek te Leerdamgelukte hetflesschcn te vervaardigen van hard glas. Eene veldflescli van die glassoort bleef niet uit. Ik bezit er eene en vind haar zeer degelijk. Zij is minder plat dan de veldflescli van model en, daar zij sterk genoog is, niet van vlechtwerk voorzien. Wenscht men echter het vlechtwerk te behouden, om het vocht in de flesch daardoor koeler te houdendan zou dit nog altijd aangemaakt of an ders door een foudraalin den vorm van een grijs linnen zakje, vervangen kunnen worden, dat op de bekende, een- oudige wijze van boven dicht getrokken wordt. Zonder vlechtwerk is de flesch beter schoon te houdenomdat dan eene goede controle daarop mogelijk is. De sluiting der flesch geschiedt door een dopje van caoutchouk, dat door middel van een ijzeren kegeltje in de monding der flesch gedrukt wordt. Het dopje wordt aan den kogel ver bonden door een knopje van caoutchoukdat door en tot het midden van den onderkant dos ijzeren kogels is gevoerd. Door het knopje is een sterke, ijzeren, horizontale draad i' an I m M. middellijn gebrachtzoodat kegel en caoutchouk als het ware één lichaam vormen. De ijzeren draad wordt aan beide zijden op 4 m M. van de monding der flesch naar beneden gebogen en in een platten ijzeren band gevat, die in een halven cirkel om den hals der flesch zit, hetgeen zeer eenvoudig plaats heeft, door de ijzeren draden binnenwaarts om te buigen in gaatjes, welke in den ijzeren band geslagen zijn. De platte ijzeren bandwelke om de helft van den hals der flesch aanwezig is, heeft opstaande verlengstukken of vleugels, waarvan de uiteinden door middel van ijzeren stifjes geklon ken zijn Jj.an een rondgaand ijzeren bandje, dat juist onder de

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 366