- 358 verhooging zit van het bovenste gedeelte van den hals der flesch. In boven beschreven toestand is de flesch gesloten. Om haar te openendrukt men met beide duimen tegen de op staande vleugels van den ondersten ijzeren band, waardoor de ijzeren draden of staanders vrij worden gemaaktcn het dopje van caoutchouc uit de monding der flesch wordt ge licht. Ten einde geene moeite te hebben om de flesschen van hare capsules te verwisselen, zijn de uiteinden van het bovenste bandjedat onder de verhooging van de hals der flesch is gebracht, door middel van een ijzeren sehakcl- tje aan elkander verbonden Maakt men het schakeltje los, dan kan de capsule geheel van de flesch gelicht en eene nieuwe capsule gemakkelijk aangebracht worden. Aan beide zijden der flesch is over hare geheele lengte eene gleuf gemaakt voor de ligging van den lederen draagriem, ten einde het uitglijden daarvan te voorkomen. In vervanging van de ge vlochten bandjeswaardoor de draagriem van de veldflesch van model is gebracht, heeft men om de hier besproken flesch waar zij minder breedte heeft, dus dichter aan den hals een lederen riem gemaakt, waarvan de beide helften over de breedte der fleschdoor middel van een tweede riempje, benedenwaarts en onder langs den bodem der flesch gaande, aan elkander worden verbonden. Ter doorlating van den draagriemzijn aan beide zijden van het rondgaand riempje en datwaardoor het om de flesch gehouden wordtdrie inlatingen of oogen gemaakt. De voordeelen dezer veldflesch boven die van model zijn derhalve 1. sterker glassoort; 2. betere sluitingzonder kurken niet te verliezen 3. betere controle voor het schoonhoudenen 4. geen vlechtwerk benoodigd. Soerabaja14 Februari, 1879. H. F. B. Logeman, Kapitein-kwartiermeester.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 367