365 van den bekenden pleitbezorger der mariniers behoeft onder te doen, zou deze omstandigheid voor recensent eene gelegen heid kunnen zijn, den kapitein Van Braam Iiouckgeest nog eens, en dan voor altijd, te antwoorden; maar dit liever later. Wanneer men de goed geschreven brochure van Markus leest, dan bepaalt zich de dienst der mariniers aan boord tegenwoordig tota. het bezetten van posten en het doen van politiedienst; b. het schoonschip maken, sjouwen en verrich ten van allerlei matrozen-werk-, c. oefeningen; d. het deel uit maken van landingsdivisiëne. het medebedienen van het geschut; f. het optreden als kanonnier; cj. het optreden als instructeur aan boord van de opleidingschepenh. het mede- bemannen van gewapende sloepen; en i. het bedienen aan tafel! De beteekenis van al deze diensten hangt af van de opvatting van den kommandcerenden officier van het schip en van de sterkte van het detachement mariniers aan boord. Welk beginsel bij de sterktebepaling ten grondslag ligtweet de minister van Marine zelf niet; men zou alleen kunnen zeggenhet verschil in inzicht van de kommandeerende (zee) officieren. Daardoor is de positie van den mar inter officier aan boord van zóó luttele beteekenis, dat de meest gepolijste definitie daarvan isbij uitstek nederigbij kleine detache menten vindt men natuurlijk geen officier, en dat bij zulke detachementen de oefening vaak eene bespottelijkheid is, meer geschikt om den lachlust van den toeschouwer op te wekken dan om werkelijk nut te stichten, wordt zelfs door marinier officieren erkend. Moeten de mariniers daadwerkelijk optre den, zoo als ill Indië vaak gebeurt, dan zijn het altijd zee officieren die do marinelandingsdivisitëiti kommandeorenvan welk nut deze in der haast georganiseerde afdeelingen zijnis genoeg bekend. Bovendien is het eene zeldzaamheid wanneer officieren der mariniers daarbij tegenwoordig zijn. Zij blijven aan den wal, en hunne ondergeschikten worden geëmbarkeerd zij oefenen hunne manschappen, en na die oefening is het de marineofficier, die de mariniers steeds onder zijne bevelen heeft; de officier der mariniers werkt aan hunne opleiding, de marineofficier trekt daarvan de vrucht. Wat nu de dienst

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 374