392 de zaak, dan bemerkt men al spoedig, dat hij het niet gaar ne met de doctoren, civiele zoo min als militaire, aan den stok krijgt. Evenmin heeft de Regeering, hoewel meer dan eens daartoe AANGEZOCHT, afdoende maatregelen op dit stuk willen nemen, en dat, niettegenstaande de MIDDELEN TOT VERBETERING WERDEN VOORGESTELD. We heb ben den diepsten eerbied voor den geneesheer op het slag" veld, aan het ziekbed, in het hospitaal, maar niemand zal tegenspreken, dat hunne tusschenkomst bij de Schut terij allernoodlottigst werkt, de tucht ondermijnt en het verkrijgen van goede resultaten onmogelijk maakt. Zou de de doctoren zeiven wenschen, dat het publiek de uit komsten hunner keuringen voor de Schutterij tot maatstaf aannam van het in hen te stellen vertrouwen? Zouden ze een enkelen patient tellen wanneer men dat deed? II. De opgaven der wijkmeesters of, waar die niet aange steld zijn, van de politie. Daarop valt hoegenaamd geen staat te maken. Met treffende nauwkeurigheid vermelden die heeren, vooral de Inlandsche, van alle niet-schutter- plichtigen, hun hoogen ouderdom, beroep, „orang njang makan pansijoen," enz. De Europeesche wijkmeesters zijn zelfs kwistig met „nihil-staten". Moest men hunne op gaven tot grondslag nemen, de Schutterij zou niet meer bestaan uit gebrek aan schutters, 't Is gebeurd, dat op cene hoofdplaats, die we niet zullen noemen, circa twintig man werden ingelijfd, waarvan geen enkele, noch door de wijkmeesters, noch door de politie, aan den krijgsraad was opgegeven. Herhaaldelijk hoort men zeggen Ik ben al twee jaren hier, maar voor de Schutterij hebben ze me nog niet te pakken", en nu onlangs werden de wijkmeesters, voor hunne goede diensten zeker, beloond met ontheffing van contributieEnfin, de maatregel heeft ten minste dat voordeel, dat men nu weet hoe er gediend moet worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 403