- 395 „ven, in verband waarmede men de oefeningen tot het „volgende kan, en derhalve ook in het belang eenerzoo- „veel mogelijk degelijke vorming wel zal moeten beperken". Daarop geeft die nota aan wat men uit de toen in gebruik zijnde, doch sedert gewijzigde Infanterie exercitiereglemen ten, en uit het „Voorschrift op de vuurwapenen, munitiën, en schietoefeningen" (ook thans door een ander ver vangen) behoorde te weten. En voorts over het aflossen der wachten; de algemeene verplichtingen op de wachten het aflossen der schildwachten en hunne verplichtingen de plichten van den kommand ant van een post de bijzondere dienst van de hoofdwacht de rondes en patrouillesen de orders in geval van alarm. Men vergeve ons deze uitvoerigheid. Aan militaire le zers is dit alles overbekend, doch het is hoofdzakelijk voor niet-militairenniet in de dienst-en exercitieregle menten tehuis, dat we schrijven. De nota zegt verder „De oefeningen in het schieten „naar de schijf zullen echter steeds eene hoofdzaak moeten „blijvenhetgeen de leden der schutterijen zelf wel zullen „inzien, als zij slechts willen overwegen, dat het toch ratio- „neel is, dat de mannelijke bevolking van een land, en „vooral die van eene kolonie, zich door oefening op de „hoogte stelle om, doet het nood, reeds zich zelf of wel „vrouw en kinderen, met de wapenen in de hand, naar „eisch tegen kwaadwilligen en opstandelingen te kunnen verdedigen." Hierop volgt eene aanmaning om die oefeningen ten spoedigste te hervatten bij die korpsen, waarbij ze min of meer werden verwaarloosd of achterwege gelaten, en wordt ten slotte als goed werkend middel aangeprezen om hendie aanleg hebben goede schutters te worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 406