418 Deze torpedo bestond in hoofdzaak uit een ijzeren vat met dunnen wandin den vorm eener lange aan beide einden toegespitste spil. Aan liet achtereinde kwam uit de tor pedo te voorschijn de drijfaswaaraan was bevestigd de schroef, die de torpedo moest voortstuwen. Als beweeg kracht diende eene hoeveelheid lucht, samengeperst tot 40 atmospheeren in een stalen reservoir, hetwelk het middelgedeelte der torpedo uitmaakte. Eenige vaste vin nen waren aangebracht om de torpedo zooveel mogelijk- te houden in de richtingwaarin zij was afgevuurden om het omdraaien om hare lengteas zooveel mogelijk te beletten. Wanneer men nu deze torpedo op het een of ander doel richtteen het ventiel opendedat aan de samengeperste lucht toegang gaf tot het bewegingswerktuig, dan begon de schroef te wentelen en de torpedo zette zich in bewe ging in de richting van het doel. Nu is het echter ge makkelijk in te zien, dat eene zeer geringe oorzaak, een drijvend lichaam, een golfje of iets anders de torpedo ge makkelijk uit den koers slaat; en deze, in dien verkeer den koers volhardende, zal dus het doel niet treffen. Whitehead heeft hierin trachten te voorzien door in de torpedo een toestel aan te brengen, die de schotlijn regelt. Deze is echter in de schets van bovengenoemd tijdschrift achterwege gelatenomdat hij geheim wordt gehouden. Al aanstonds kwam het denkbeeld bij mij opeene al dus toegeruste torpedo te vergelijken met een gewoon vaartuig. De koers van een schip wordt geregeld door het kompashet intermédiaire van het kompas tot het roer vormt de stuurman. Wanneer men nu in de torpedo zoo te zeggen een automatischen stuurman aanbrengt 11. 1. een toestel, die de roeren of vinnen in de eene of andere richting doet ronddraaien al naargelang de relatieve afwijkingen van het kompas in den eenen of anderen zin

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 429