428 de betrekkelijk enge grenzen, waartusschen de snelheid van de torpedo varieertwanneer zij in actie iskunnen wij de snelheid van omdraaiing der schroef evenredig stel len aan de snelheid van voortstuwing, en dus kunnen wij aan de vinnen c zoodanige grootte en zulk een stand geven, dat op ieder oogenblik de boven genoemde reac tiekoppels nagenoeg gelijk zijn. Bovendien wordt de massa van de torpedozooals wij reeds gezien hebben zoodanig verdeeld, dat het zwaartepunt zoo laag mogelijk ligt, zoodat de afwijking van het langscheeps-midden- vlak uit den vertikalen stand nagenoeg geheel belet zal zijn. Op deze wijze zal men alle afwijkingen nagenoeg neutra liseeren. Tengevolge van de werking der vertikale vinnen slingert de torpedo in eene horizontale richtingen tenge volge van de werking der horizontale vinnen rijst zij tel kens, wanneer zij ten gevolge van haar eigen gewichtdat iets grooter is dan het gewicht van de verplaatste massa water, beneden een zeker peil gezonken is. Deze drie bewegingengecombineerd met de vooruitgaande beweging- van de torpedogeven als doorloopen weg eene soort van schroeflijn, waarvan de schotlijn de as is. Wordt de torpedo in stroomend water afgezondendan zal de as van den schroefvormigen wegdien de torpedo beschrijft, evenwijdig aan zich zelve verplaatst worden waarop dan natuurlijk dient gerekend te worden. De torpedoop deze wijze ingericht, is zeer gecompli ceerd; maar men vergete niet, dat eene vischtorpedo, wier trefkans vrij groot isvoor verre afstanden veel meer waar de heeft dan het geschut. Immers, hoever ook het vijandelijk schip verwijderd is van de plaats van afzending van de torpedoop het oogenblikdat zij tegen het schip botstdoet zij hare volle uitwerking, en stelt misschien in eens het vaartuig buiten gevecht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 439