429 Projectielen geschoten van verren afstandzullen echter op het zware pantser niet die uitwerking kunnen hebben. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat de hierbij gevoegde schets, benevens de boven gegeven beschrijving niet te be schouwen zijn als een ontwerpmaar als eene eenigszins gedetailleerde uitwerking van een denkbeeld. Tot het leveren van een volledig ontwerp zijn vele gegevens noodig, die door proefneming moeten bepaald worden. NASCHRIFT. Wanneer tot een aanval met torpedo's wordt besloten, dan moet men deze werktuigen daartoe voorafin gereedheid bren gen. Te dien einde wordt allereerst het reservoir door mid del van eene krachtige perspomp gevuld met samenge perste lucht tot eene spanning van 40 atmospheeren. Daarna worden eenige stoppen afgeschroefdwaardoor men in staat wordt gesteld de batterijen te vullen. Deze batterijen bestaan uit flesschen, waarin zich een kool- en een zinkcylinder bevinden. De vloeistof, die nu in deze flesschen gebracht wordtis eene oplossing van dubbel chroomzure kali in ver dund zwavelzuur. Daarna worden de stoppen weer opge schroefd. Ten slotte worden de kwikbakjes van het kompas gevuld. Daartoe bevinden zich in het dekglas a b (zie tig.4). twee gaatjes, waardoor men een fijn pipet steekt en door middel daarvan het kwik in de bakjes brengt. Na de vul ling verwijdert men het pipet en maakt de gaatjes in het dek glas dicht dooi' middel van een stukje was of iets dergelijks. Onmiddelijk voor de afzending der torpedo wordtzooals wij reeds gezien hebben, het kompas voor den gewenschten koers ingesteld, en dan is het vernielingswerktuig geheel gereed om aan zijn doel te beantwoorden. J. K. E. Trieba.rt, Ingenieur r/a Waterstaat. Batav iaMaart 1879.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 440