VARIA. Het bajonet.schermen in het Indische leger. Act in haste and repent in leisure. Zou dit ook van toe passing zijn op de bajonetveehtkunst in ons legerdie bij de invoering van de tegenwoordige exercitiereglementen voor het wapen der Infanterie bijna in onbruik is geraakt? Wat toch daarvan nog over is gebleven in de Kompagnieschool lijkt zeer weinig meer op de vroegere oefeningen in bet bajonet- schermen uit de Pelotonsschool. Waarom zijn die oefeningen meer op den achtergrond gekomen Omdat bij de samen stellers van de tegenwoordige exercitiereglementen de zucht tot slaafsche navolging van Europeesche toestanden wel wat te sterk ontwikkeld scheen te zijn. Eene zuchtdie bij meer Indo-Europeesche officieren te bespeuren is en bij sommigen vooral reglementenmakers wel eens gebrek aan oorspronkelijk heid of juiste opvatting van Indische toestanden verraadt. Zeer ten nadeele van het leger, zoo als in dit geval. Die toestanden hebben vaak geheel andere eischen dan de Euro peesche. Zoo ook ten aanzien van de bajonetveehtkunst. Moge deze, met het oog op de nieuwere taktiek, bij Euro peesche legers van weinig beteekenis meer zijn geworden bij het Indische leger is men nog zoo ver niet gekomenen hebben de klewang en de lans van den Inlandschen vijand nog te veel prestige om, aan KöniggratzNachod en de jaren 1870 en 1871 denkende, te willen beweren, dat het gevecht met de blanke wapens uitzondering en het geweer als stootwapen van lieverlede een hors d'oeuvre is geworden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 441