432 terist niet de kracht van de bajonet wordt geleerd, als hij niet weet wat het effect van een bajonetaanval iszooals de bankeurs en fuseliers van het Indische leger gedurende den Padri-oorlog getoond hebben te weten? Men voere daarom de bajonetschermkunst bij de Infanterie wederom reglementair in. Even als het tirailleeren het schie ten het afstanden schatten en de velddienst de onderdeelen moeten uitmaken van eene goede oefening bij dit wapen, en daarom als aanhangsels worden beschouwd van de exercitiereglementenmoet ook voor het bajonetschermen een afzonderlijk reglement worden gemaakt. Men kan daartoe overgaanwanneer de exercitiereglementen eerlang aan eene zoo noodige herziening worden onderworpen. Laat die her ziening op zich wachten om welke reden is ons niet bekend ze blijft daarom dringend gewenscht. 't Wordt tijd, dat we breken met het zoo verderfelijk beginsel van slaafsche copie soms ook der foutenvan Hollandsche reglementen. Ons leger heeft zijne geschiedenis, zijne traditiën, zijn verleden, en daarmede moet rekening worden gehouden bij de beoor deeling van zijne behoeften. Te vaak is dat uit het oog ver loren. Ook bij het maken of herzien van reglementen, ove rigens eene zeer moeilijke taak. In afwachting van de herziening der Infanterie-exercitie- regmenten, zou het reglement voor het bajonetschermen reeds voorloopig gearresteerddus eerst in beproeving bij de korp sen gegeven kunnen worden. Eene herzieningaanvulling verbeteringvan hetgeen thans als voorschrift te dien aanzien moet geldenmet raadpleging van de bekende handleiding- van Siebenhaar en het boekje over de gymnastiek, maken die taak niet moeilijk. Om het onderwijs in de bajonetsehermkunst vruchtdragend te makenmoeten de assaufs aangemoedigd brevetten voor prevót's en meestersen even als de schietprij- zen, ook den bezitters dier brevetten uiterlijke onderscheidings teekenen uitgereikt worden. C.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 443