genomen, zal ze gewis voorzien in eene algemeen erkende behoefte aan eene voor het Indische leger doelmatige uniform en om die reden door een groot deel van het leger met ge noegen vernomen worden. Intusschen is het tijdstip zooals ons medegedeeld wordt waarop de nieuwe uniform zal worden ingevoerd, nog ver in het verschiet, daar men het bij de verschillende adviseurs over de kwestie van een beter hoofddeksel dan de tegenwoor dige pet en kwartiermuts nog lang niet eens schijnt te zijn. Proeven met helmhoeden genomen, zoo als deze bij het Britsch- Indische leger worden gebruikt, moeten tot geen bevredigend resultaat hebben geleid. Toch vermeenen wij, dat er voor ons leger geene betere hoofdbedekking te vinden zal zijn dan juist de helmhoed; maar die zoodanig te doen vervaardigen, dat ze, wat grondstof, kleur, confectie, enz., betreft, aan alle eischen van bruikbaarheid en doelmatigheid moet voldoen, is niet gemakkelijk. Rekening houdende met de daaraan te geven bestemming, zou een helm hoed van kurk, overtrokken met blauw laken, van dezelfde kleur als de attila en de pantalon, het doelmatigst zijn. On tegenzeggelijk heeft de witte helmhoed voordeelen, doch men verlieze niet uit het oog, dat zoodanig hoofddeksel in handen van den soldaat - - vooral te velde zeer spoedig vuil wordt en zoodoende een onooglijk aanzien krijgt, terwijl het onder houd van witte helmhoeden bij de korpsen vele bezwaren zou opleveren, hetgeen bij die, met eene donkere stof overtrokken, minder het geval zal zijn. Wel zullen deze iets warmer zijn dan de witte, maar dit bezwaar kan toch grootendeels geneutra liseerd worden door het maken van de noodige luchtgaatjes Kurken hoeden zijn wel is waar kostbaar, maar zij hebben ook het voordeel, dat zij duurzaam, licht en tegen vocht goed bestand zijn. Is het overtrek na verloop van tijd ver sleten, dan heeft men het kurken geraamte slechts van nieuw laken te voorzien, hetgeen met hoeden van eene andere grond stof niet zal kunnen geschieden. Aanbeveling zou het verder verdienen, den helmhoed van eenig ornament te voorzien, b. v. het Koninklijk wapen van dun geslagen koper, aan de keer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 448