438 zijde van twee oogjes voorzien, welke door den hoed gestoken en van binnen met een pennetje vastgemaakt worden. Dit ornament werd vroeger ook op de chacot's van het Indische le ger gedragen en zou de sierlijkheid van den helmhoed verhoogen. De op de plaat geteekende stormband dient ook tot versiering. De gewone stormband is een lederen riem, die aan de binnen zijde van den hoed bevestigd is. Voorst zouden we nog de politiemuts wenschen ingevoerd re zien, alleen voor kazernediensten, op bivouac en buiten dienst te gebruiken. Voor de officieren zoude die muts van hetzelfde model kunnen zijn als de petwelke door de officieren van het Nederlandsche leger wordt gedragen. Wil men hetgeen we zeer wenschelijk vinden het dragen van de uniform ook buiten dienst in de hand werken, dan noodzake men den officier b. v. niet om in den vooravond wandelingen met den helmhoed te maken of daarmede visites af te leggen. Hoe aangenaam dit hoofddeksel ook in de zon moge wezen, bjj andere gelegenheden is het dit minder het geval. Voor de onderofficieren en manschappen zou de politiemuts kunnen bestaan uit eene ronde pet met klep van donker blauw laken. De muts zou dan zoodanig gemaakt moeten worden, dat zij men denke aan het leven te velde en de nachten op het bi vouacopgevouwen in de zakken van de pantalon of in den randsel kan worden geborgen. Eindelijk veroorloven wij ons nog de vraag of het niet wenschelijk zou zijn, in navolging- van het Britsch-Indische leger, den Mohamedaansclien mili tairen van ons leger een tulband als hoofddeksel te geven. Om verschillende redenen, welke gegist kunnen worden, ver dient dit denkbeeld, dat ook bij het Fransche leger reeds sedert jaren toegepast werd, wel in overweging te worden genomen. Dat is zeker, de Inlandsche militair zal den tulband boven den helmhoed verkiezen. Wij geven deze denkbeelden gaarne voor betere. Ons doel is slechts een der belangen van ons leger te bespreken, dat door zijne opportuniteit op dit oogenblik meer op den voor grond is getreden. BataviaApril 1879.. B,

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 449