439 Torpedos. Werd reeds sedert jaren bij alle Europeesche legers de tor pedokwestie grondig bestudeerd, een stelsel van watermijnen aangenomen en zelfs strijd in Nederland een heftige ge voerd over de superintendentie dezer gevaarlijke vernielings werktuigen, in het Indische leger helaas, schittert de torpedo nog steeds door hare afwezigheid. Waaraan is dit toch te wijten? Aan gebrek aan kennis mag niet gedacht worden. Er zijn in Indië, zoo wel van het leger als de marine toch nog altijd officieren te vinden, die van de torpedos eenige praktische ervaring hebben opgedaan. Een der schrijvers van het bekende werk over torpedos, de heer Ellisdiende eenige jaren bij de marine in Indië; vóór hem de heer Baart de la Failleook een marineofficierbeiden waren te Batavia in speciale betrekkingen geplaatst. Waarom heeft men nooit, toen de torpedokwestie ook in Indië ter sprake kwam, van de ondervinding van die en ook andere officieren partij ge trokken? Of is die kwestie nog niet in behoorlijken vorm te berde gebracht? Is er nog nooit eene torpedocommissie benoemd? Sedert geruimen tijd is eene commissie van offi cieren van den Generalen staf bezig, een ontwerp samen te stellen van eene verdediging van Java. Voor de bestudeering der positie van Tjilatjap werd haar deskundig personeel van de Marine en de Artillerie en Genie toegevoegd, en van eene goede samenwerking' der verschillende adviseerende elementen mogen we ons verzekerd houden. Zal nu de defensiecom missie in haar rapport ook de torpedokwestie voor Indië a fond behandelen? 't Is van de wetenschappelijke mannen, die deze commissie vertegenwoordigen, te verwachten, t Is te hopen, dat men spoedig van proeven en niet al te lang daarna ook van een stelsel van torpedos zal mogen hooren. Intus- schen achten wij het niet van belang ontbloot, op het voet spoor van andere schrijvers in dit tijdschrift, met de mede- deeling van torpedoaangelegenheden voort te gaanzoo als zulks laatstelijk in de Mei-aflevering van den vorigen jaar gang van dit orgaan werd gedaan, om zoodoende de torpe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 450