- 440 dokwestie in Indië eenigszins levendig te houden. Wij nemen daartoe ditmaal over een paar berichten uit de „Mittheilun- gen über Gegenstande des Artillerie- und Geniewesensen uit de „Mittheilungen des Seewesens. Wie kent het beroemde schip der Italiaansche oorlogsmarine nietde Duilio, den drager van de vier 100-tons kanonnen van 431.8 m. M. kaliber? Thans is de Italiaansche regeerimr er toe overgegaan, dit schip van een toestel te voorzien tot het uitwerpen van Whitehead-torpedos. Het oorspronke lijke plan om het schip in te richten tot medevoering van eene torpedoboot, dooi' in het schip een tunnel te construeeren, die in den spiegel door middel van sluisdeuren kan afgesloten worden, schijnt te zijn opgegeven. In Engeland heeft men iets anders uitgevonden. De Engelsche oorlogsmarine heeft hare verschillende cate- goriën van oorlogsbodems met eene vermeerderd, waartoe het torpedo-depotschip Hecla behoort. Deze bodem dient tot medevoering van snelloopende torpedobooten en behoort dus. daar het schip de verschillende torpedobooten tot verdediging van de vloot moet afzenden, tot de oorlogsmarine. De Hecla is een ijzeren schip van 390 voet lengte en met 6 getrokken voorlaadkanonneu van 64 pond bewapend. Het aantal op dien bodem te plaatsen TFA/fe/tead-torpedos schijnt nog niet vastgesteld te zijn. In het achterschip bevinden zich draai banken, boormachines, enz., zoodat het vaartuig tevens als torpedoatelier kan dienen. Verschillende waterdichte beschot ten verdeelen het schip in vakken, waartusschen de gemeen schap alleen mogelijk is over het hoofddek. De Heclamoet 6 torpedobooten den 2e klasse, een stoombarkas van 42 voet en een stoomkotter van 37 voet kunnen laden. Als eigen verdedigingsmiddel tegen vijandelijke torpedobooten zal het schip worden voorzien van netten en spieren, die, als ze 'niet gebruikt worden, kunnen worden ingenomen. De officiers- hutten bevinden zich midscheeps. De bemanning moet 170 koppen tellen. M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 451