Borel en de Indische Brigade. Op 5 Februari 1.1. trad de kapitein Borel als spreker op in de „Vereeniging ter beoefening der krijgswetenschap te 's Hage. Als onderwerp koos hij zijne Indische Brigade. Het gewicht van eene krijgsmacht, gereed om dadelijk in In- dië op te treden, werd sedert 1873 nog altijd gevoeld, en de kwestie zelve had daarom niets van haar belang- verloren vooral in de tegenwoordige omstandigheden. Het Indische leger had nog altijd behoefte aan eene krachtige reserveom dat het op dit oogenblik voor zijne taak niet genoeg berekend was. Daarom moest Nederland de middelen scheppen om troepen naar Indië te zenden en zoodoende hulp te verleenen maar zoo min mogelijk door het uitzenden van suppletietroe pen. Dit stelsel werd veroordeeld. Niet alleen wegens de ongunstige werkingmaar hoofdzakelijkomdat de resulta ten van dat stelsel in het Indische leger aan het vreemden element den boventoon geeft. Dit werd voor het leger vei- derfelijk geacht, omdat het zedelijk gehalte der vreemdelingen over het algemeen op een zeer laag peil staat. Wel is dat stel sel voor verbetering vatbaarmaar de kapitein Borel wensch- te tochter voorziening in de leemten er vande oprich ting van een korps vrijwilligersdat als reserve in Indië kon optreden, maar in gewone tijden in Nederland verblijf moest houdenomdat het de vrijwillige dienstneming bevordertdan minder kostbaar is en minder door ziekten te lijden zal hebben. Op de bekende expeditionaire afdeeling werd gewezen ten betooge van de praktische uitvoerbaarheid zijner plannen. De Indische brigade moest een drieledig doel hebben1° vor ming van eene krachtige reserve voor het Indische legeren tevens van eene wapenmacht, bestemd tot de verdediging van Nederland; 2° voorziening van Nederlandsche vrijwilligers ten behoeve van het Indische leger3° spoediger beëindiging va n den Atjehschen oorlog. De plannen omtrent formatie, be wapening uitrustingbestemmingenz., van de Indische br i- gade werden vervolgens ontwikkeld De invoering van pei- soonlijken dienstplicht zou dat korps in alle opzichten ten

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 452