BOEKBÏSCHOÜWIN6. Tactische beschouwing-en omtrent den Turkscli-Russischen oorlog in 1877 (met drie uitslaande kaarten). Uit het Hoogduitsch vertaald en bewerkt door C. M. A. Douglas, 2e Lt. der Inf. ,'s Hertdgenboseh, Wed. J. Loretz 1878. Hoewel elke yekltocht veel te leereii kan geven, wanneer men tot tie bijzonderheden der onderdosten doordringt en zich niet vergenoegt met overzichten en verspreide berich ten, opgemaakt tijdens de oorlogshandelingen plaats hadden, zoo hebben echter vele gevechten en veldslagen, in Europa geleverd, voor den Indisehen officier niet altijd dezelfde en dikwerf slechts eene betrekkelijke waarde, tengevolge van het groot aantal troepen, bij die oorlogen gebruikt, de aan wezigheid van betere communicatiemiddelen, de meestal minder overeenkomende terreingesteldheid, om niet te spreken van klimaat, de tegenpartij, gebrekkige hulpmiddelen, enz., waardoor men dikwerf zeer voorzichtig moet zijngeene verkeerde gevolgtrekkingen en toepassingen te maken, met het oog op de Indische toestanden. Zoo bijv. kan de Ïtussisch-Turksche oorlog voor ons in vele opzichten leerzamer zijn op strategisch en fortificatorisch gebied dan de oorlog van 1870/71, hoewel eene studie van dezen oorlog op dit oogenblik gemakkelijker en grondiger kan zijn, vooral op tactisch gebied, door het bestaan van goede bronnen, dan van eerstgenoemden, waarvan minder met juistheid bekend is. In den laatsten tijd echter vindt men hier én daar, vooral in buitenlandsche werken en tijdschriften meerdere góede

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 454