444 gegevens verzameld, van Russische zijde afkomstig; en het laat zich aanzien, dat ook van Turksche zijde meer bekend zal worden. Zoo bijv. is van groote waarde voor Indië hetgeen door Brialmont in zijne „Fortification du champ de bataille" over de aanvals- en verdedigingswerken van Plewna wordt mede gedeeld, maar nog meer wat in het F en 2° gedeelte van het 84l' deel van het „Archiv für die Artillerie-und Ingenieur- Officiere" daaromtrent uit een meer algemeen krijgskundig oog punt wordt behandeld. Zooals bekend is, zijn aan het 2e deel van „Die Ent- wickelung der Taktik von 1793 bis zur Gegenwart" van A. von Boguslawski, als aanhangsel „Taktische Bemerkungen über den russisch-türkischen Krieg von 1877" toegevoegd. De schrijver, die reeds vroeger door zijne „Taktische Fol- gerungen aus dem Kriege 1870/71" een goeden naam heeft gemaakt op krijgskundig gebiedwenschte door dit aanhang sel zijn uitgebreid werk zoo volledig mogelijk te makenmaar erkent zelf, dat hetgeen daarin wordt vermeld, geenszins op volkomene juistheid aanspraak kan maken, omdat de ma terialen voor de samenstelling gebruiktnog te weinig ge zift zijn. Hij had naar ons gevoelen beter gezegd dattoen hij schreef, de bouwstoffen daartoe ontbraken; want al moge er veel bekend zijn geweest betreffende de oorlogshandelingen, de voornaamste opgaven waren toen nieten ook nu nog onvoldoende aanwezig, om uit een tactisch oogpunt beschou wingen en gevolgtrekkingen te leveren, gegrond op toestan den welke in waarheid bestaan hebben, In het le gedeelte van het 2e deelbevattende „die Ent- wickelung der Taktik seit dem Kriege von 1870/71 heeft von Boguslawski zich doen kennen als een fijn en helderziend opmerker, die oorspronkelijk is en juiste gevolgtrekkingen weet te maken, al is de Pruis er uit te herkenen; terwijl hij in het 2e en 3e gedeelte, hoe moeilijk die ook zijn te ver werken en onwillekeurig doen denken aan veelschrijverij, bij eene scheiding van het overtolligeuitstekende en navolgens waardige voorschriften en beschouwingen heeft gegeven. Maai'

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 455