445 uit zijne „Taktische Bemerkungen über den russisch-türki- schen Krieg" blijkt, dat hij een en ander over dien oorlog heeft willen leveren, geput uit misschien enkele vertrouwbare Rus sische bronnen, verrijkt met onvolledige en weinig oorspron kelijke beschouwingen, welke zeer algemeen en op de meeste handelingen in bijna alle oorlogen van toepassing zijn. De 77 bladzijden van het boekje bevatten mededeelingen over de strijdkrachten van Rusland en Turkijein het bijzonder der mobiele legers, welke in Turkije zijn opgetreden; eene korte beschrijving van het Europeesclie oorlogstooneelen zeer beknopte overzichten der krijgsaangelegenheden van af 1 Augustus 10 December, alsmede der slagen en gevechten bij Plewna en bij het Aladscha gebergteeindelijk strategische beschouwingen over den stand dei' krijgsaangelegenheden op 1 Augustus; en eveneens tactische over de laatstgenoemde slagen en gevechten. Die de gebeurtenissen in couranten en tijdschriften, tijdens den oorlog uitgegeven, heeft gevolgdvindt er weinig of geen nieuws in; en moge al eene enkele opmerking juist en oor spronkelijk zijn, de meesten zijn gezocht en bekend, omdat overhaasting den fijnen beoordeelaar geheel en al van het rechte spoor heeft doen dwalen. De stijl is gejaagd, en aan de taal is, geheel in tegenstelling met zijne vroegere stukken, weinig zorg besteed. Het aanhangsel, dat zoo oppervlakkig is, zou zijne voor krijgskundige studiën zoo zeer aanbevelens waardige werken ontsieren, wanneer hij niet in zijne voorrede op de mindere waarde er van had gewezen. Had Boguslawski het boekje niet geschreven, men zou er misschien geene notitie van genomen hebben. Nu evenwel is het in het Nederlandsch overgezet, omdat men, zooals de vertaler in zijn voorbericht zegt, op grond van de groote ervaring van Boguslawski, hem zooveel gezag mag toekennen, dat men zijne op voorzeker niet al te losse schroeven steunende tactische beschouwingen eenig vertrouwen kan schenken. Dit zullen wij niet bepaald ontkennen, mits men het ook bij eenig vertrouwen laat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 456