449 maakte ze, met beschrijving van de belangrijke ziekte gevallen, even als vroeger, aan den Chef over de Genees kundige dienst bekend en kwam eindelijk in het laatst van 1876 op het denkbeeld om van den aldaar zoo rijk voorhanden zjjnden rottan, bamboe, pinang, enz. in 't belang van de geneeskunde partij te trekken. Alhoewel ik mij sedert eenige jaren had bezig gehou den toestellen uit te denken ommet de meeste bespa ring van lichaamskracht, in ons vaderland de slachtoffers van den oorlogzoo zacht en snel mogelijk te helpen ver voeren is hetzoowel bij de aanwending van de bedoelde hangmat-raderbaren en hangmat-brancardsals bij alle andere ziekenvervoermiddelenmeermalen gebleken dat, hoe gering de schokken en schommelingen ook zijn, b. v. die welke aan een beenbreuklijder onder het vervoer wor den medegedeeld, zij zelfs bij de doelmatigste vervoerwijze, steeds zeer hinderlijk blijven en zelfs aanleiding kunnen geven, dat daarbij de verwondingen zoodanige veranderin gen ondergaan, dat de gevolgen het leven van den pa tiënt in gevaar kunnen brengen. Daar het ideaal van zacht en doelmatig vervoer alléén gevonden wordt bij het vervoer van zieken en gekwetsten langs rivieren en stil staande wateren, en ons vaderland daartoe de gewenschte gelegenheid geeft, zoo zal ongetwijfeld deze vervoerwijze aldaar sleeds boven alle andere te verkiezen zijn. In Indik echter blijft deze vervoerwijze tot de grootste zeld zaamheden behoorenen moet men bovendien niet uit het lo. Hoornen sondes ter verwijding- van vernauwing-en van den en deldarm, met gunstig- gevolg- aangewend bij eene vernauwing- na dijsenteria putrida. 20. Haak ter verwijdering van lichamen uit liet oor, met gunstig gevolg aangewend bij een kind, dat gedurende 4 maanden een kofïiboon diep in liet oor had gehouden. 3o. Hoornen wondhaken. 4°. Rottan- en bamboeverbanden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 460