452 digen een hoofdstreven. Het zou dezen arbeid te uitvoe rig maken, de verschillende transportverbanden en ver- bandmethoden te behandelen en daarover een orondie: oor- deel te vellen, vooral omdat zulks alléén na een verge lijkend onderzoek bij hare practische aanwending kan ge schieden. "Daar de rottanverbanden volgens eigen ondervinding en die van een vijftal mijner collega's, vooral te velde, maar ook in de hospitalen aan de verwachting hebben beant woord, zelfs zóó, dat eenige van de hier geplaatste bui- tenlandsche geneeskundigen, Dr. GelpheDr. Christensen en Dr. Krch, mij verzochten, die verbanden aan hun gouvernement te mogen bekend maken, hoop ik een nut tigen arbeid te hebben verricht en tevens, dat de verban den eene goede ontvangst bij de geneeskundigen ten deel zal vallen. Ik ga thans over tot de beschrijving der vervaardiging en aanwending van de rottanverbanden. Onder de verschillende planten, die op de meeste plaatsen in dezen archipel, in onze onmiddelijke nabijheid te vinden zijn, en welke ik uit de omgeving van Tebing-Tinggi uit koos ter vervaardiging vau nood- of transportverbanden, uittrektoestellen, spalken, beenladen, zweeftoestellen, draag- zeilen, arm- en voetbaden, irigatoren, kopglazen, drink bekers, wateremmers, drupbaden, windsels, kompressen en brancards, ja zelfs kunstledematen, behoorden: 1° de rottan, 2° de bamboe, 3° de bladschede van den pinang- palm 4° de bladschede van den pisangboom, en 5° zekere boombast, die de Inlanders aldaar als legmatjes gebruiken. Hiervan voldeed mij de rottan, tot het ver vaardigen van transport- en andere in de hospitalen te gebruiken verbanden het beste, terwijl de bamboe gebruikt werd om daaraan de verlangde stevigheid te geven. De O O

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 463