454 vervoer van de zieken, zoowel uit de postenlinie als uit den kraton en omstreken werden gebruikt. Bij de laatste operatiën in de 22 moekim's, werden de gekwetsten, die per hangmat-tandoe naar Lambaroe werden gedragen, al hoewel de wegen veel te wenschen overlieten, met mijne raderbaar naar Pagar-Ajer gereden, alwaar zij met den daarbij behoorenden hangmat-brancard en de Chineesche prauwen tot aan het hospitaal te Panteh- Perak de Atjeh- rivier afzakten; zonder in handen van helpers over te gaan, werden de lijders in den hangmat-brancard naast hunne krib gebracht. Onder de velen op die wijze vervoerde gekwetsten, behoorde ook mijn waarde collega Bonthuis officier van gezondheid der 1° kl. die te Montasik eene doordringende schotwond in de heup had bekomen. Het deed mij genoegen, van hem zelf zijne ingenomenheid met deze vervoerwijze te mogen vernemen. Wanneer zieken of gekwetsten, die een gemakkelijk vervoer noodig hadden, van Panteh-Perak per spoor naar Oleh-leh en verder per stoomboot naar Batavia moesten geëvacueerd worden, dan werd veelal van den hangmat- brancard, bij de raderbaar behoorende, gebruik gemaakt, waarin zij gedurende de geheele reis, totdat zij op hunne krib in het hospitaal te Batavia kwamen, konden blijven liggen. Bij het vervoer in den spoortrein werden de hori zontale schokken, omdat de patiënt vrij in den brancard hing, voldoende geneutraliseerd. Ook voldeed de brancard van Deeleman tot het vervoer van zware zieken zeer goed. Op den 16 Februari 1878 werd ik aangewezen om onder kommando van onzen algemeen geachten Luitenant kolonel der Infanterie Van Lier een tocht naar Lohong Z. W. kust van Atjehmede te maken. Een dertigtal tot eene rol vereenigde rottanverbanden, die, en bandou- lière door een ziekenoppasser of kettingganger gedra gen, mij overal moesten volgen(zie fig. 26) wogen

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 465