455 slechts 9 KG. I)eze tocht, over terreinen als hiervoren beschreven, duurde eene maand, gedurende welken tijd wij slechts eenmaal, op den 24 Februari, met den vijand te Koeala-Oenga in aanraking kwamen. Hij had zich op een 200 voet hoogen heuvel verschanst, en werd daar van spoedig door de onzen verjaagd. Gelukkig bekwamen wij bij deze affaire slechts een drietal gewonden, waaron der een met een geweerschot in den rechter voorarm. Na deze wond, even als de beide anderen, alvorens ver bonden te hebben, met eene laag van het antiseptisch verbandpoeder van Dr. Van Riemsdijk te hebben be strooid, was de patiënt te gevoelig om het vervoer in eene hangmat-tandoe langen tijd vol te houden, waarom ik er toe besloot, alhoewel geene beenbreuk bestond, het lid door een rottanverband meer steun te geven. Op het bivouac te Baba-awi zorgde ik er voor, zooals reeds overal te voren het geval was geweest, de hangmat- tandoe zoodanig door twee stukken van boven gaffelvor mig aan elkander gebonden en in den grond gestoken bamboe of hout, welk laatste althans overal te vinden is, te ondersteunen, opdat de patiënten, naast elkander hangende, door de kadjangmatten behoorlijk tegen zon en regen beschut bleven, die met de brancards werden medegevoerd om tot dak te dienen, (fig. 22, 23, 25). Alhoewel ik op dezen tocht weinig ondervinding omtrent de practische waarde vau de rottanverbanden had opgedaan, had ik ze toch beter leeren kennen, en kreeg ik meer vertrouwen, dat zij te velde goede diensten zullen kunnen bewijzen. Onmiddelijk na mijne terugkomst, hield ik mij met het oog op de vele tochten, die elkander spoedig zouden op volgen, onledig om een viertal kettinggangers, die den Zie Geneeskundig tijdschrift voor Ned. Indie1878, XIX aflevering, blz. 1. „Antiseptische behandeling op het slagveld."

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 466