456 rottan wisten te bewerken, onderricht te geven in het vervaardigen van bedoelde verbanden. Eerst toen ik ver onderstelde, dat de ongespleten fijne rottan beter zoude voldoen dan de gewone, overal te verkrijgen, zoogenaamde bindrottan, ontving ik dien door de' welwillendheid van den Heer Tolson, die ze voor mij kosteloos uit Pinang liet komen. Later bleek het, na de toepassing er van in het hospitaal te Panteh-Perahdat de gespleten rottan beter aan de verwachting beantwoordde, waarom ik mij toen daarvoor bij den Heer DozijMajoor der Genie, ver voegde, die mij niet alleen aan eene voldoende hoeveelheid bindrottan hielp, maar ook toegang verleende tot den Gcnie-constructiewinkel in Atjeh om eenige bekwame werklieden, onder mijne leiding, alle uit ijzerdraad en hout bestaande chirurgische toestellen voor de gekwetsten te laten maken. Als leiddraad voor het daarstellen van bovenbedoelde toestellenvolgde ik het toen juist uitgekomen werk van Professor Friedrich Esmarch. Volgens de teekeningen werden vooral de van ijzerdraad te vervaardigen toestellen nauwkeurig en in zeer korten tijd nagemaaktterwijl eeni ge der voornaamste, voor het gebruik te velde bestemde rottanverbandenvolgens op eene plank met inkt gemaakte teekeningendoor de dwangarbeiders in voldoende hoe veelheid werden vervaardigd. Met het oogdat ik soms later in Atjeli mijne collega's van dienst zou kunnen zijn, door hen in het bezit te stellen van de zoogenaamde son de van Nélatonter opsporing van kogels in wonden had ik vóór mijn vertrek uit Nederlandvan zoogenaamde porceleinklei uit de fabriek van den heer Clermont te Handbuch der kriegschirurgischen Technik. Eine gekrönte Preis schrift, von Dr. Friedrich EsmarchProfessor der Chirurgie an der Uni- versitat zu Kiel. Hannover 1877.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 467