457 Maastricht een dertigtal knopjes gemodelleerddie door de welwillendheid van genoemden fabriekant tot dusge- noemde biscuit (ongeglazuurd porcelein) werden gebakken. Deze knopjes waren bestemd om gemakkelijk op eene koperen of hoornen sonde te worden bevestigdwelke be werking naar wensch in den bovengenoemden constructie winkel voor een zeer geringen prijs geschiedde. Binnen weinige dagen hadden al de in Atjeh aanwezige collega's en de paardenarts dit hoogst nuttige instrument in hun bezit, en werd daarmede menig verdwaalde kogel in zijn schuilhoek opgespoord en met behulp van mijn kogeltang te voorschijn gehaald. Te vergeefs trachtte ik aan het verlangen van de col lega's te voldoen, om ook mijn draadvoerder of hechting naald, die ik dagelijks met zooveel succes bij het hechten van klewang- en amputatiewondeu aanwendde, daar te laten vervaardigende daarvoor benoodigde werktui gen waren niet in den constructiewinkel voorhanden. Met bedoelde naald maakte ik bij een gewonden kettingganger, die een dertiental klewanghouwen, bij gelegenheid van een vijandelijken aanval op het nieuwe hospitaal ontvan gen had, in een half uur tijds 72 hechtingen. Het vervaardigen van rottanverbanden daarentegen ge schiedde zeer eenvoudig op de volgende wijze. Na den 8 in M. dikken rottan gespleten en van de scherpe kanten te hebben ontdaan, werd die, welke bestemd is om, op maat afgesneden, in het midden van de met inkt op de plank gemaakte teekening (a. a1 fig. 1) plaats te nemen, daarop met twee spijkertjes vastgenageld. Dicht bij hare uiteinden b. b1 voert men eene dunne, van een stevig koord (2 m M. dik) voorziene stopnaald c dwars Tegenwoordig zijn die vernikkelde draadvoerders te verkrijgen bij den heer Ratlikamp, apotheker te Batavia.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 468