458 door den rottan en rijgt vervolgens aan beide uiteinden der koorden c. c1 den overigen op maat afgesneden rottan, tot dat liet geheel den verlangden vorm beeft aangenomen de afhangende koorden worden omgeslagen en tot tusschen den vijfden buitensten rottan vastgemaakt. Daarna worden de boven- en onder-vrije uiteinden der rottanstokjes door middel van een rottan vlechtwerk, zooals dat aan de ran den der gewone matten, aan elkander verbonden. Om aan het verband meer stevigheid te geven, worden van buiten twee of meer bamboelatten met rottan daaraan be vestigd (a. a1 fig. 2). Tusschen deze latten of den rottan worden twee of meer windselstrooken of linten (c. c1 fig. 2) op twee of drie plaatsen zoodanig gestoken, dat bij het vastbinden van den rottan het verband stevig om het lid gedrukt wordt. Met zwart v.uurlak of snel drogend verw wordt op de binnenvlakken van elk verband de naam ge schreven voor welk lichaamsdeel het bestemd is, bijv. rechter of linker opperarm, voorarm, onderbeen, dijbeen, knie- en voetgewricht. Om ze zooveel mogelijk sluitend te maken, is het noodig boven den naam het cijfer 1 of 2 te plaatsen; No. 1 is voor groote en No. 2 voor klei nere menschen bestemddie welke voor patiënten, in het hospicaal verpleegd, moeten dienen, werden door de ketting- gangers, op maat, goed sluitend gemaakt. Wil men voor komen, dat de uiteinden a. a1 b. b1 (fig. 5, 7 en 9) van den vrij harden rottan door drukking hinderlijk worden, dan wordt dat gedeelte plat gesneden. Het verband voor de breuk van het opperarmbeen, fig. 3, weegt 0,14 KG. Fig. 3 stelt voor hoe het verband moet aangelegd worden fig. 5 het verband voor de breuk van de voorarmbeende ren, en fig. 4 stelt de wijze van aanwending er van voor dit verband weegt slechts 0,13 KG. Bij fig. 4 en 6 is, om het aangelegde verband te kunnen beoordeelen, de draagdoek ter ondersteuning van den arm van onderen

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 469